Tramwaj niewątpliwie należy do jednego z najwygodniejszych i najchętniej wybieranych środków transportu. Gdzie na mapie znajdziemy miejsce, w którym możemy delektować się taką podróżą najdłużej? Okazuje się, że nie musimy szukać daleko.

Kusttram- najdłuższa linia tramwajowa świata znajduje się w Belgii. Jest to międzymiastowy system tramwajowy, który łączy Adinkerke z dworcem kolejowym Knokke-Heist, prowadzący przez Nieuwpoort, Ostendę i Zeebrugge. Rekordowa linia ma długość 67 km i składa się z 67 przystanków. Czas przejazdu niskopodłogowym tramwajem wynosi 2 godziny 30 minut.

Dodatkowym walorem tej trasy są malownicze widoki. Kusttram biegnie wzdłuż belgijskiego wybrzeża, a pasażerowie tramwaju mogą oglądać z okien wagonów Morze Północne znajdujące się bezpośrednio przy torowisku. Ze względu na lokalizację linię nazywa się powszechnie „tramwajem plażowym” lub „tramwajem przybrzeżnym”. W szczytowym okresie sezonu letniego składy przewożą dziennie nawet 3 mln pasażerów.

Linia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a w ramach planu Neptun przewiduje się jej przedłużenie. Rozbudowa sięgałaby do francuskiej Dunkierki oraz holenderskiego Breskens. Wąskotorowa trasa istnieje już od 139 lat. Była stale modernizowana, a najnowszy jej fragment uruchomiono w 1998 r.

Jaka jest najdłuższa linia tramwajowa w Polsce?

Dziś najdłuższą linię tramwajową znajdziemy w Warszawie. Jest to tramwaj z numerem 10, który jedzie przez 24,5 km, zatrzymuje się na 54 przystankach, a czas przejazdu wynosi 82 min.

Zdjęcie: wex.pl