Zakończyła się przebudowa sieci ciepłowniczych w ramach realizacji Tramwaju do Mistrzejowic. Wszystkie prace zakończyły się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, by uniknąć uciążliwości dla mieszkańców.  

Firma Gülermak, odpowiedzialna za realizację Tramwaju do Mistrzejowic, zakończyła prace przy przebudowie sieci ciepłowniczej na odcinku od alei Jana Pawła II do Ronda Młyńskiego oraz komór ciepłowniczych przy ulicy Bohomolca i  Jancarza. Od początku budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic budowniczowie zmodernizowali lub przebudowali ponad 2500 metrów podziemnej infrastruktury ciepłowniczej.  

Prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej były prowadzone etapami. Ze względu na zastosowaną technologię zgrzewania rur, każda sekcja musiała zostać w pełni wygrzana przed zasypaniem wykopu. Zgrzewanie rur to proces łączenia rur poprzez podgrzewanie ich końcówek do momentu, w którym stają się plastyczne, a następnie ich połączenie w celu uzyskania trwałego i szczelnego złącza. W przypadku ul. Meissnera konieczne było zgrzanie dwóch segmenty rur o łącznej długości około 200 metrów.   


Najmniejsze zastosowane rury zastosowane w projekcie miały raptem 150 mm średnicy, z kolei średnica największych liczyła 1000 mm. Rury te zostały umieszczone pod chodnikami, ścieżkami rowerowymi, parkingami oraz pasami zieleni. Taki układ nie tylko ułatwia dostęp do instalacji podczas napraw, ale także pozwala na minimalizowanie zakłóceń w ruchu drogowym przy pracach konserwacyjnych. W przypadku naprawy nie wymaga to naruszania nawierzchni jezdni, co minimalizuje zakłócenia w ruchu drogowym.  
 
– Dużym wyzwaniem było przeprowadzenie rur przez poprzeczne przejścia głównych ulic. Aby zminimalizować utrudnienia w ruchu, stworzyliśmy tymczasowe przejazdy, które zapewniły płynność komunikacyjną i umożliwiły kontynuację prac. – wskazuje Paweł Kos, kierownik robót sanitarnych w firmie Gülermak. 

Przebudowa sieci ciepłowniczej była niezbędna ze względu na kolizje z budowanymi ścianami szczelinowymi na początku ulicy Meissnera oraz przy Rondzie Młyńskim, a także z uwagi na pokrywanie się jej z planowaną trasą linii tramwajowej. Dodatkowo, modernizacja była konieczna, aby dostosować sieci podziemne do obowiązujących standardów technicznych i zapewnić mieszkańcom dostęp do bezpiecznej i trwałej infrastruktury.    

Roboty były prowadzone poza sezonem grzewczym, co pozwoliło na uniknięcie przerw w dostawie ciepła i ciepłej wody użytkowej.  – mówi Magdalena Nowak-Obrzut, Dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Dzięki współpracy z gestorem sieci – spółką Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) i naszymi podwykonawcami prace oraz odbiory przeszły sprawnie i pomyślnie – podkreśla Paweł Kos.