Za nami już tydzień prac na ulicach Jancarza i Bohomolca. Co już zrobiliśmy, a co przed nami?
🔹 Odcinek od podstacji trakcyjnej (ul. Marchołta – ul. Kurzei) Trwają roboty związane z wykonywaniem podbudowy z kruszywa na skrajnym pasie jezdni. W przyszłym tygodniu planowane jest rozpoczęcie robót bitumicznych. 🔹 Ul. Jancarza (od skrzyżowania z ul. Kurzei do ul. Parnickiego) Obecnie prowadzimy prace przy wzmacnianiu podłoża oraz wykonywaniu podbudowy z kruszywa na połowie szerokości jezdni. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy roboty brukarskie (układanie krawężników), a następnie prace bitumiczne. 🔹 Organizacja ruchu Po wykonaniu nowych warstw bitumicznych ruch wahadłowy autobusów zostanie przeniesiony na nową nawierzchnię. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie prac na drugiej połowie jezdni. Dziękujemy za cierpliwość i zachowanie ostrożności w rejonie prowadzonych robót!
Za nami kolejny tydzień intensywnych prac! Co działo się na budowie KST IV w dniach 1–5 czerwca?
W tym tygodniu ekipy pracowały jednocześnie na wielu frontach inwestycji.
Na ulicy Strzelców przepięliśmy kanał deszczowy i wyregulowaliśmy studnie pod przyszłe asfaltowanie. Na ulicy Jancarza wprowadziliśmy tymczasową organizację ruchu i rozpoczęliśmy rozbiórkę nawierzchni, która otworzy drogę do kolejnych prac.
Trwają intensywne roboty drogowe na południowej części inwestycji. Na ulicy Młyńskiej zakończyliśmy prace przy kanalizacji deszczowej, wykonujemy podbudowę z kruszywa i masy bitumicznej oraz prowadzimy roboty brukarskie. Na ulicach Łąkowej i Ugorek trwają roboty brukarskie. Na drodze dojazdowej do biurowców przy ulicy Lublańskiej również trwają prace drogowe.
W tunelu trwa montaż posadzek granitowych, okładzin sufitowych oraz wentylatorów strumieniowych.
Nasi elektrycy kontynuują montaż sygnalizacji świetlnych i oświetlenia ulicznego w kolejnych lokalizacjach wzdłuż trasy.
Dziękujemy za cierpliwość i zapraszamy do śledzenia profilu po najnowsze wiadomości z budowy!
5 czerwca rozpocznie się 1. etap prac remontowych na ulicach Jancarza i Bohomolca.
Do końca roku szkolnego utrzymane zostanie funkcjonowanie komunikacji miejskiej bez większych ograniczeń a dojazdy do okolicznych osiedli będą utrzymane przez cały okres przebudowy. W tym etapie, na odcinku od ul. Kurzei do ul. Parnickiego, ruch samochodowy zostanie wyłączony, autobusy komunikacji miejskiej będą kursować wahadłowo.
Objazdy: W rejonie Mistrzejowic, na całym odcinku ul. Kazimierza Jancarza oraz ul. Srebrnych Orłów do Ronda Piastowskiego pojawią się tablice kierujące przez ul. Wiślicką, ul. Dobrego Pasterza i ul. Bohomolca do wjazdu na osiedla. W rejonie Bieńczyc sugerowany objazd będzie prowadził przez ul. Broniewskiego i ul. gen. Andersa, a następnie ul. Dobrego Pasterza.
Załączamy obrazową mapę, dotyczącą pierwszego etapu prac
W ramach cyklicznych warsztatów „Mali Mistrzowie”, organizowanych przy projekcie Tramwaj do Mistrzejowic, dzieci przygotowywały prace pokazujące komunikację miejską i inwestycję z ich perspektywy. Każdy rysunek to inna historia, inne spojrzenie i mnóstwo dziecięcej kreatywności.
Z okazji Dnia Dziecka postanowiliśmy podzielić się tymi pracami z mieszkańcami Krakowa i stworzyć plenerową wystawę. Wybrane ilustracje pojawiły się na banerach w okolicy budowy Tramwaju do Mistrzejowic, wprowadzając do przestrzeni inwestycji trochę dziecięcej energii i kolorów.
Jako Gulermak wierzymy, że inwestycje miejskie to nie tylko realizacja samej infrastruktury. Jesteśmy dumni, że ponad tysiącu dzieci mogliśmy przybliżyć tajniki budowy. Kto wie, może wśród nich są tacy, w których po naszych warsztatach zrodziło się marzenie o karierze inżyniera?
Dziękujemy wszystkim małym artystom za zaangażowanie i ciekawe prace.
Kolejny tydzień budowy za nami! Poniżej przedstawiamy prace zrealizowane w ostatnich dniach.
Prace drogowe
Na Rondzie Młyńskim i Rondzie Polsadu kontynuujemy prace konstrukcyjne oraz brukarskie. Na wschodniej jezdni ulicy Młyńskiej prowadzimy prace konstrukcyjne i przygotowujemy nawierzchnię do prac bitumicznych. Przypominamy, że otwarcie tej jezdni jest planowane już na 10 czerwca!
Rozpoczęliśmy również malowanie docelowego oznakowania poziomego na Alei Jana Pawła II, ulicy Mogilskiej oraz Meissnera, gdzie gotowe są już warstwy ścieralne.
Kontynuujemy budowę infrastruktury rowerowej — w tym tygodniu ukończyliśmy odcinek wzdłuż ulicy Meissnera.
Trakcja i oświetlenie
Docelowe oświetlenie uliczne na ulicy Meissnera jest wykonane w około 90%. Równolegle, na północnej części kontraktu prowadziliśmy prace związane z montażem i wywieszeniem sieci trakcyjnej.
Na ulicy Meissnera realizowaliśmy również prace mniej widoczne dla mieszkańców, ale kluczowe dla funkcjonowania infrastruktury – m.in. roboty przy przepompowni, które zakończymy w przyszłym tygodniu.
W rejonie skrzyżowania ulic Mogilskiej, Meissnera i Alei Jana Pawła II montowaliśmy panele wypełniające ekrany akustyczne.
Na południowej części inwestycji finalizujemy prace przy nawierzchni torowej. Tory są już ułożone na całej długości trasy, natomiast trwają prace wykończeniowe, w tym wykonywanie podlewów, czyli wypełnienia przestrzeni pod stopą szyny lub elementami mocującymi. Zakończenie tych robót przewidujemy w pierwszej połowie czerwca.
Zieleń
Stopniowo przygotowujemy teren pod nasadzenia oraz prowadzimy obsiew. W ubiegłym tygodniu okryła się zielenią ulica Krzesławicka.
Na początku czerwca rozpoczną się prace remontowe na ulicach Jancarza i Bohomolca.
Roboty zostaną zrealizowane jako zadanie dodatkowe.
Prace rozpoczną się po Bożym Ciele. Do zakończenia roku szkolnego utrzymane zostanie jednak funkcjonowanie komunikacji zbiorowej oraz dojazd do okolicznych osiedli. Na odcinku od ul. Kurzei do ul. Parnickiego wyłączony zostanie ruch samochodowy, jednak zachowany będzie wahadłowy przejazd dla autobusów komunikacji miejskiej.
W okresie wakacyjnym rozpocznie się drugi etap prac. Wówczas ulice Jancarza i Bohomolca zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. Takie rozwiązanie pozwoli skrócić czas realizacji inwestycji, dzięki czemu modernizacja zakończy się do końca wakacji, zamiast trwać około czterech miesięcy. Przewiduje się stopniowe oddawanie fragmentów ulic, zgodnie z postępującymi pracami.
Za nami dwie kolejne duże zmiany, które ułatwią mieszkańcom komunikację w okolicy. Co działo się na budowie przez ostatnie dni?
Już dzisiaj otworzyliśmy ulicę Młyńską Boczną. Prowadziliśmy tam prace bitumiczne – zostanie do położenia jedynie ostatnia warstwa ścieralna, co jest zaplanowane na czerwiec.
Prowadzimy prace drogowe na południowej części inwestycji. Dziś wykonujemy warstwę ścieralną na jezdni wschodniej ulicy Meissnera, od Alei Jana Pawła II do Ronda Młyńskiego. Przewidujemy, że już dzisiaj w godzinach wieczornych (około 20:00) ruch samochodowy zostanie dopuszczony na obu jezdniach ulicy Meissnera (po jednej jezdni)
Przygotowujemy również drogę dla rowerów po wschodniej stronie ulicy Meissnera. Jest ona gotowa na odcinku od Ronda Młyńskiego do ulicy Ugorek, natomiast na reszcie odcinka prowadzimy prace. Niestety, ostatnie niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiły asfaltowanie, co opóźniło oddanie drogi dla rowerów w tym miejscu. Pracujemy nad tym, żeby udostępnić ją do ruchu w najbliższych dniach!
Prowadzimy też prace w innych branżach. W tym tygodniu zakończyliśmy montaż torowiska na całym odcinku Meissnera. Nasi elektrycy pracują nad uruchamianiem kolejnych sekcji docelowego oświetlenia ulicznego. Na ulicy Meissnera prace nad oświetleniem zmierzają ku końcowi! Trwa również montaż sterowników, masztów i sygnalizatorów sygnalizacji ulicznej na południowej części inwestycji, między innymi na ulicy Meissnera, Alei Jana Pawła i ulicy Mogilskiej.
W tunelu nadal prowadzimy prace wykończeniowe. Trwa montaż okładzin ściennych i podłóg, a oprócz tego montaż wentylatorów strumieniowych.
Dziękujemy wam za cierpliwość i zapraszamy do śledzenia profilu po najnowsze wiadomości z budowy!
W ostatnich dniach zakończyliśmy montaż jednej z dwóch wind dla służb ratowniczych. Mamy już teraz przygotowane trzy windy pasażerskie, a równolegle pracujemy teraz nad instalacją dwóch kolejnych przy wyjściach od strony ulicy Lublańskiej oraz Młyńskiej. Łącznie będzie siedem wind osobowych przy wyjściach z tunelu.
Prace nad montażem schodów ruchomych również postępują. W ostatnim czasie zamontowaliśmy schody na Rondzie Polsad, a obecnie zajmujemy się montażem ostatnich już schodów na wyjściu przy rogu ulicy Promienistych oraz Lublańskiej. Schody ruchome znajdują się przy czterech z siedmiu wyjść z tunelu – po obu stronach ulic Młyńskiej oraz Lublańskiej.
Jak będzie działała komunikacja w tunelu?
Układ komunikacyjny został zaprojektowany tak, aby był dostępny dla wszystkich mieszkańców. Oprócz schodów stałych i ruchomych, zaprojektowane jest również aż 7 wind osobowych – dwie przy ulicy Lublańskiej, dwie przy ulicy Młyńskiej, oraz na przystankach Ronda Polsadu i Ronda Młyńskiego. Dwie z nich są przystosowane dla użytku służb ratowniczym i straży pożarnej – są zlokalizowane tak, aby zapewnić im szybki dostęp do obu peronów przystanku.
Jak wygląda montaż windy?
Montaż windy zewnętrznej to kilkuetapowy proces, który zaczyna się od wykonania monolitycznej żelbetowej konstrukcji nośnej, trwale połączonej z konstrukcją całego tunelu. Następnie instalowana jest stalowa konstrukcja dachu, złożona z belek i rygli montowanych na górnej części głównej konstrukcji. Kolejny etap to montaż właściwy windy, obejmujący instalację kabiny, prowadnic, drzwi na każdej kondygnacji, szafy sterowniczej, silnika oraz maszynowni. Na końcu wykonywane są prace wykończeniowe i uszczelniające, czyli montaż szyb na ścianach i zadaszeniu oraz obróbki blacharskie, które chronią całość przed wodą i wiatrem.
Już teraz widać, jak tunel krok po kroku przygotowuje się na przyjęcie pasażerów.
Jutro, od godziny 8:00, będziemy prowadzić prace bitumiczne – układanie warstwy ścieralnej na ulicy Meissnera. Prace będą prowadzone na odcinku od Alei Jana Pawła II do Ronda Młyńskiego. W związku z pracami, należy spodziewać się utrudnień.
Naprzemiennie, wraz z postępem prac, zamykane będą przejścia dla pieszych, a piesi kierowani będą na sąsiednie przejścia. Wyznaczony zostanie personel do kierowania ruchem.
Utrudnienia dotkną również kierowców. Na czas układania ograniczony będzie tymczasowo wjazd na ulicę Łąkową oraz Ugorek naprzemiennie. Przypominamy również, że wjazd na ulicę Pszona również będzie zamknięty między godziną 10 a 16, a wjazd na osiedle będzie możliwy przez ulicę Fiołkową (otwarty zostanie szlaban obecnie zamykający przejazd). Na tych odcinkach również będą pracowały wyznaczone osoby do kierowania ruchem.
Utrudnienia planowo mają potrwać do godziny 16. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności – przypominamy, że ruch odbywa się po terenie prac budowlanych.
Jutro, 22.05, w godzinach wieczornych (około 20:00) wprowadzamy nową organizację ruchu na ulicy Meissnera, gdzie otwarta dla ruchu samochodowego zostanie wschodnia jezdnia.
Utrzymany zostanie zakaz przejazdu na wprost na relacji ul. Pszona – ul. Chałupnika. Są tam dwie zawrotki: jedna, w pobliżu kościoła na ul. Meissnera (dla kierowców chcących dostać się na ul. Pszona), oraz na wysokości Meissnera 6 – dla kierowców wyjeżdżających z ulicy Pszona. Przypominamy, że jest to układ docelowy.
Z ulicy Ugorek wyjazd pozostaje bez zmian – dostępne są wszystkie relacje.
Z ulicy Łąkowej będzie ustawiony zakaz wjazdu na wprost w ulicę Śliczną – kierowcy mają nakaz jazdy w prawo. Na wysokości Meissnera 17 znajduje się zawrotka dla kierowców jadących z ulicy Łąkowej w kierunku Alei Jana Pawła II. Natomiast tylko połowa przejazdu zostanie zamknięta, możliwe będzie zarówno pojechanie na wprost jak i w prawo w kierunku Alei Jana Pawła II z ulicy Ślicznej.